Interim Management

[PL Case Study] - EcoCar S.A. i EcoCar Flota S.A. istotnie poprawiły wynik finansowy. Spółki obniżyły koszty administracyjne, zredukowały zatrudnienie, wymieniły część zespołu zarządzającego oraz ograniczyły liczbę dostawców zewnętrznych, utrzymując dynamikę wzrostu liczby zleceń.

EcoCar to pierwsza polska firma z aplikacją taxi, z własną flotą hybrydowych i elektrycznych samochodów, w której pracuje aktualnie prawie 500 samochodów, w tym Tesla Model S, w pięciu miastach w Polsce. Z usług EcoCar skorzystało już ponad 4 mln klientów. W każdym miesiącu taksówki EcoCar realizują ponad 70 tysięcy przejazdów. Firma, obok myTaxi oraz iTaxi, jest jedną z największych w Polsce platform do zamawiania taksówek przez aplikację i telecentrum.

Rozdział kompetencji

2018 rok był dla spółki przełomowy. EcoCar zakończył proces wydzielenia aplikacji, telecentrum i kompetencji sprzedażowych do nowego podmiotu. W spółce dotychczasowej – EcoCar Flota – pozostawiono samochody i kierowców, czyli narzędzia służące do realizacji zleceń. Do nowej spółki EcoCar trafiły wszystkie aktywa związane z technologią i marketingiem. – Rozdzielenie kompetencji spółek pozwoliło na lepsze wykorzystanie zasobów i potencjału marki EcoCar. Atrakcyjność inwestycyjna dwóch wyspecjalizowanych podmiotów jest znacząco wyższa, niż gdyby spółki działały razem – mówi Paweł Osowski, CEO EcoCar S.A.

EcoCar, w odróżnieniu od firm oferujących usługi kojarzenia pasażerów i kierowców przez aplikacje mobilne, rzeczywiście świadczy usługi transportowe i ponosi za nie pełną, bezpośrednią odpowiedzialność. Samochody EcoCar należą do spółki i są udostępniane kierowcom. Faktury i paragony za realizację usługi przewozu są wystawiane bezpośrednio przez spółkę, a nie indywidualnych taksówkarzy, którzy świadczą usługi za pośrednictwem operatorów aplikacji mobilnych.

– Nasz model biznesowy to połączenie kompetencji zarządzania własną flotą i technologii do zamawiania przejazdów przez aplikację i telecentrum – mówi Paweł Osowski, CEO EcoCar S.A.Krok w tył i dwa kroki do przodu

2018 rok to dla EcoCar czas dynamicznych zmian w zakresie optymalizacji floty, restrukturyzacji administracji i procesów rekrutacji oraz inwestycji w IT i marketing. – Wprowadziliśmy nowe zasady umów o współpracy z kierowcami, dzięki czemu możemy precyzyjnie planować przychody w stosunku do kosztów, bez względu na dynamikę i sezonowość rynku taxi. Aktualnie, wszystkie parametry biznesu, po wprowadzeniu nowej strategii dla spółek EcoCar są w fazie wzrostu – mówi Paweł Osowski.

EcoCar przeszedł płynnie do modelu, w którym kierowcy płacą spółce płaską stawkę miesięczną za wykorzystanie samochodu i infrastruktury, bez względu na liczbę przepracowanych godzin i zrealizowanych zleceń. Spółka oferuje kierowcom wolność, która jest wpisana w DNA tego zawodu, zachowując jednocześnie kontrolę na jakością floty i bezpieczeństwem pasażerów. Kluczowym wyróżnikiem EcoCar jest jednorodna flota hybrydowych samochodów, co pozwala spółce świadczyć usługi taxi w jednolitym, wysokim standardzie.

– Zmiana modelu rozliczeń z kierowcami jest istotna z perspektywy przepływów gotówkowych w spółce i planowania finansowego, w zależności od rozmiaru floty. Podstawą biznesu EcoCar jest aktualnie break-even na każdy samochód, a co za tym idzie im więcej samochodów będzie pracować we flocie spółki, tym lepszy wynik finansowy ona osiągnie –

mówi Paweł Osowski

Wyzwania

Jednym z największych problemów EcoCar w pierwszej połowie 2018 roku był brak pełnej obsady na samochody, które aktualnie firma ma we flocie. – Urośliśmy za szybko w stosunku do możliwości zatrudniania nowych kierowców. W trzecim i w czwartym kwartale wdrożyliśmy kompletne i efektywne procedury rekrutacyjne, które gwarantują nam odpowiednią dynamikę uzupełniania obsad na auta. Konkurujemy jednocześnie z szarą strefą, która psuje rynek.

W 2018 roku musieliśmy zmierzyć się z problemem, w którym fragment naszej floty nie pracował, nie generował przychodów, ale spółka ponosiła bieżące koszty finansowania samochodów. Dlatego krótkoterminowo zakończyliśmy część umów leasingowych przed terminem i sprzedaliśmy lub wynajęliśmy samochody, dla których nie było kierowców. Zrobiliśmy krok w tył, żeby mieć możliwość dynamicznego skoku do przodu. W tej chwili uzupełniamy flotę o kolejne nowe auta i ograniczamy liczbę dostawców finansowania, żeby uprościć procedury i wykorzystać nasz efekt skali – tłumaczy Paweł Osowski.

Pozyskanie nowych kierowców, na rynkowych zasadach jest dla spółki priorytetem. EcoCar szkoli przyszłych taksówkarzy, finansuje szkolenia i pokrywa koszty egzaminu zawodowego. – Poprzez zmianę modelu wynagrodzenia zmienił się również status naszych kierowców, którzy awansowali z poziomu współpracowników do poziomu wewnętrznych klientów. Przy takiej skali operacji bardzo trudno jest dopasować propozycję do oczekiwań kierowców, dlatego zamiast mnożyć modele rozliczeń, uprościliśmy je, gwarantując jednocześnie stabilność naszej oferty – mówi Paweł Osowski.

Firma pomaga kierowcom w każdym wymiarze. EcoCar, jako pierwsza firma na rynku taxi wprowadziła w 2018 roku ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowców. Produkt stworzony wspólnie z TU Compensa to parasol ochronny dla kierowców EcoCar, w związku ze wszystkimi zdarzeniami komunikacyjnymi, które mogą wystąpić z ich winy. Do tej pory podobne produkty oferowane były wyłącznie kierowcom w policji, w pogotowiu ratunkowym oraz w straży pożarnej.


Inwestycje w marketing i nową ofertę

We flocie EcoCar oprócz samochodów hybrydowych pracowało w 2018 roku 100 Mercedesów Vito, przystosowanych do przewozu 7 osób, które można zamówić z aplikacji mobilnej EcoCar za z góry umówioną cenę. Spółka wykorzystuje te samochody również do obsługi klientów korporacyjnych i w tym kierunku będzie chciała rozwijać ofertę licencjonowanego przewozu osób w 2019 roku.

– W 2018 roku wprowadziliśmy do oferty usługi zarządzania sytuacją kryzysową dla linii lotniczych. Szybko i bezpiecznie przewozimy pasażerów pomiędzy lotniskami w sytuacji, kiedy samolot wylądował np. we Wrocławiu zamiast planowo w Warszawie. Wozimy grupy managerów firm pomiędzy miastami oraz podpisaliśmy umowę na transfery lotniskowe z dużym, globalnym brokerem biletów lotniczych. Nasze samochody odbierają pasażerów z lotnisk w Warszawie, w Modlinie, we Wrocławiu i w Gdańsku. Intensyfikujemy działania, żeby zapewnić pracę naszym kierowcom. W ostatnim kwartale podpisaliśmy szereg nowych umów z dużymi klientami korporacyjnymi w Gdańsku i w Warszawie – mówi Ilona Fijałek, kierownik marketingu EcoCar S.A.

W pierwszej połowie 2018 roku spółka prowadziła największą w swojej historii kampanię reklamową, wykorzystując nośniki OOH, radio i Internet, w której prezentowała Teslę oraz zachęcała do korzystania z hybrydowych taksówek, które posiada w swojej flocie.  – Według danych mediowych billboardy EcoCar w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu obejrzano 17 mln razy, wyświetliliśmy 35 mln komunikatów reklamowych w Internecie, a ekwiwalent reklamowy publikacji na nasz temat wyniósł prawie 2 mln zł. W efekcie prowadzonej kampanii wzrosła liczba realizowanych kursów, a dynamika nowych pobrań aplikacji EcoCar miesiąc do miesiąca wyniosła aż 175% – powiedziała Ilona Fijałek.

Kampanii reklamowej towarzyszyła wielka loteria EcoCar – „Klikam, jadę i wygrywam”. Codziennie jeden z pasażerów taksówek EcoCar w Warszawie, we Wrocławiu lub w Trójmieście wygrywał 1000 zł. Nagrodą główną była wycieczka do Dubaju o wartości 20 tysięcy zł. Pula wszystkich nagród w loterii to aż 50 tysięcy zł. Na wycieczkę do Dubaju pojechała para nowożeńców z Gdańska. Na koniec 2018 i na dobry początek 2019 roku spółka gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.Nowe projekty i technologia

Na 2019 rok EcoCar zapowiada kilka rewolucyjnych projektów biznesowych, dotyczących wykorzystania taksówek, w obszarach rynku, do tej pory nieoczywistych. –  Myślimy również nad rozpoczęciem operacji w kilku nowych miastach. Jesteśmy gotowi do współpracy z partnerami flotowymi i przygotowujemy dla nich ofertę franczyzową. Spółka nadal będzie konkurować z aplikacjami. Benchmarkiem jest dla nas myTaxi – mówi Paweł Osowski.

Na razie EcoCar wspólnie z myTaxi i iTaxi przygotował list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego, w odpowiedzi na apel ambasador USA w Polsce, dotyczący obrony interesów firmy Uber w Polsce. Trzy największe w Polsce firmy technologiczne taxi apelują do Premiera o kontynuację przez rząd prac nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która doprowadzi do zapewnienia zasad uczciwej konkurencji na rynku przewozu osób.

EcoCar mocno rozwija swoją aplikację mobilną  

–  W 2018 roku poprawiliśmy wydajność naszej aplikacji oraz wprowadziliśmy możliwość połączenia VoIP kierowca-klient, co zdecydowanie usprawniło proces podejmowania pasażerów bez konieczności angażowania telecentrum EcoCar. Nowa, automatyczna funkcja „wolny-kończący” pozwala naszym systemom na przypisanie nowych zleceń do kierowców, którzy właśnie kończą kurs, co istotnie ograniczyło promienie dojazdów – mówi Włodzimierz Warych, dyrektor IT EcoCar.  

Dodatkowo wprowadzono szereg nowych funkcjonalności w zakresie zamawiania taksówek na przyszłość, kodów rabatowych w aplikacji, kolejkowania samochodów. – Uruchomiliśmy również narzędzie do przywoływania naszych taksówek poprzez wciśnięcie jednego guzika dla recepcji hotelowych, centrów biznesowych i restauracji – dodaje Włodzimierz Warych. Przez inwestycje w technologię spółka stała się bezpośrednim konkurentem firm z aplikacją, oferując klientom nowoczesne metody zamawiania, kontroli i rozliczania przejazdów, zachowując jednocześnie swoją kluczową przewagę konkurencyjną – własną flotę jednorodnych samochodów.

– Klienci EcoCar są wrażliwi na problemy środowiska naturalnego. Jeździ z nami duży biznes, dla którego ważne są inicjatywy społecznie odpowiedzialne. Wprowadziliśmy na ulice Teslę, inwestujemy w rozwój floty elektrycznych samochodów – mówi Paweł Osowski.


– Cieszymy się, że pierwsza polska firma taxi zakupiła Teslę Model S w europejskiej sieci dealerskiej Tesla. Wysoka reputacja Ecocar i prowadzona przez firmę skuteczna polityka społecznej odpowiedzialności biznesu jest zgodna z wartościami, które promuje Tesla na świecie. Mamy nadzieję, że to początek długofalowej współpracy Ecocar i Tesla, w zakresie zakupu elektrycznej floty i budowy infrastruktury do ładowania aut

– mówi Robert Czaja z Tesla Europe Sales, odpowiedzialny za sprzedaż w Polsce.


Other case studies

Cross border transaction

Paweł Osowski led a team of consultants in a mandate for Unifeeder A/S. Unifeeder is a provider of feeder transport services. One of its key operating areas is goods exchange with Russian through the Kaliningrad corridor.

Assets disposal

The team was responsible for providing strategic counsel to OBR PR S.A. in the process of its privatisation. The company is a leader in the production and distribution of airplane fuel, based on PKN ORLEN's oil.

Public Affairs

We worked on the compaign to resume the unconstrained export of meat from Poland to Russia. The campaign was targeted to decision makers and pork meat consumers.